Gå til hovedindhold

5 millioner kroner skal skubbe på bedre adfærd i trafikken

Trafikanternes adfærd har stor betydning for, om og hvor der sker farlige situationer og ulykker i trafikken. Derfor har partierne bag Infrastrukturplan 2035 afsat 5 millioner kroner årligt de næste tre år til adfærdsregulerende tiltag.

Kort over Danmark med skitsering af projekter fra infrastrukturplanen

Indhold

    I Infrastrukturplan 2035 blev der afsat 700 millioner kroner til en pulje til bedre trafiksikkerhed.

    Forligskredsen bag aftalen (S, V, DF, SF, RV, KF og LA) er enige om, at der årligt fra 2023-2025 skal udmøntes 5 millioner kroner fra puljen til adfærdsregulerende tiltag. Forligspartierne er netop nået til enighed om, hvordan midlerne i 2023 skal bruges.

    I 2023 skal pengene til adfærdsregulerende tiltag bruges til tre indsatser:

    1) 2,75 millioner kroner til trafiksikkerhedskampagner, som Rådet for Sikker Trafik skal stå for.

    • Opmærksomhedskampagne om afstand til cyklister
    • Kampagne om forældre som gode rollemodeller
    • Kampagne om bilers baglygter i vinter og efterår
    • Opmærksomhedskampagne målrettet varebiler

    2) 250.000 kroner til forebyggende indsatser mod alkohol i trafikken (Fiat-projektet).

    3) 2 millioner kroner til etablering af såkaldte ”hjertezoner” ved skoler, hvor der ikke må køre biler om morgenen.

    De øvrige midler i puljen udmøntes løbende til forbedringer af trafiksikkerheden frem mod 2035.

    Kontaktoplysninger til ordførere:

    Socialdemokratiet:
    Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk, 61 62 41 78

    Venstre:
    Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

    Dansk Folkeparti:
    Alex Ahrendtsen, Alex.Ahrendtsen@ft.dk, 33 37 51 05

    Socialistisk Folkeparti:
    Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk, 61 62 30 68

    Radikale Venstre:
    Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk, 61 62 55 41

    Det Konservative Folkeparti:
    Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

    Liberal Alliance:
    Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

    Kontakt transportminister Trine Bramsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14